פיתוח יכולות תוכנה לעסק – כל אחד יכול

API הם בין ההיבטים הפופולאריים ביותר של עולם התוכנה עבור עסקים בשנים האחרונות. במה מדובר בעצם ומדוע הם נחשבים לאטרקטיביים כל כך?

אבני הלגו

Application Programming Interfaces הם ממשקים סטנדרטיים שמאפשרים חיבור קל, בין תוכנות שונות לבין מערכות החברה. נאמר שמשתמשים בשירות מרכזיית IP ומעוניינים להוסיף לשימוש זה הרחבה מיוחדת, שלא זמינה לרכישה מהספק. כעת, נאמר שמסתבר שפיתוח עצמי של הרחבה כזו יהיה מסובך, יקר או ממושך מדי, ביחס למשאבים שלרשות החברה או לתועלת העסקית שאמורים לקבל בזכות הפיתוח. מה עושים? ייתכן שיש כבר ערכות כלי API לעסק שמציע יצרן התוכנה עליה מבוסס השירות, שבמסגרתן פותחו כבר חלקים מסוימים ממה שצריך. חלקים אלה, יהיו זמינים דרך ה-API כמו קוביות לגו שניתן לחבר יחד בקלות יחסית ובכך, כל הפיתוח יהיה הרבה יותר מהיר, זול ופשוט.

מבט היסטורי

API איננו דבר חדש. למעשה, הוא מוצע סטנדרטית עבור תוכנות נפוצות רבות, כולל מערכות הפעלה (למשל Windows API), בסיסי נתונים ואפילו חומרה. בשנים האחרונות, היצע רחב מאוד של שירותים החל להיות זמין לעסקים דרך האינטרנט והם אכן מנסים ומשתמשים, בהיקף רב של שירותים כאלה. מצב זה, מגביר את הדרישה להיות מסוגלים לעבוד באופן גמיש עם מערכות אלה וה-API הוא אחד הפתרונות, שמספקים לכך תשובה. דוגמא ידועה, היא האפשרות שפייסבוק מציעה לחברות לפשט התחברות לקוחות לשירותיהן, באמצעות ההתחברות של הלקוחות לפייסבוק.

תוכנות לעסק

אמינות הספק

כאשר משתמשים ב-API, יוצרים שיתוף פעולה הדוק בין מה שפיתחנו לבין המערכת מולה עובדים (בתיווך ה-API). "שותפות" זו, מחייבת עבודה מול ספק אמין ואיכותי. זאת, במיוחד אם נעשה שימוש ב-API לשם השגת מטרות עסקיות שחשובות לנו במיוחד. הדבר מתבטא בשלב ראשון בתיעוד מסודר, מפורט וברור של ה-API, שבעזרתו ניתן יהיה לפתח על בסיס ה-API ללא עיכובים או סיבוכים מיותרים. אגב, התיעוד עשוי לכלול לעתים גם דוגמאות שימושיות לשימושים אופייניים בו.

מאחר שהתיעוד נוטה להיות ארוך למדי וטכני, קל לפספס בו נקודות חשובות, גם מצד מי שכותב אותו וגם מצד המשתמשים בו. נקודה זו מסתבכת עוד יותר, כאשר מדובר בעדכונים חוזרים ונשנים לתיעוד.

יציבות

עוד חשוב לקחת בחשבון, שהכנסת שינויים מצד הספק בכל הנוגע ל-API, עשויה לשבש פעילות של כל מי שמסתמך עליו. זו עוד סיבה, מדוע חשוב לעבוד עם API רק מול ספקים אמינים.

הצעת API

עוד נציין, כי חברה יכולה לא רק להשתמש ב-API של ספקים שונים, אלא גם להציע בעצמה API סביב תוכנה שהיא פיתחה, בכדי להרחיב את שירותיה שלה. לקוחותיה עשויים למצוא באופן כזה עוד אפשרויות לעבודה מולה, שהיא עצמה לא חשבה עליהן.

לסיכום

שימוש ב-API הוא אופציה שחוסכת עובדים, זמן וכסף ולכן משתלם תמיד לקחת אותה בחשבון.

כדאי לקרוא- שואפים גבוה: למה צריך שירותי ענן?