האם באמת לקנות באינטרנט משתלם יותר?

 

החיים הטובים שמאחורי המסך הדיגיטלי קורצים ללא מעט אנשים אשר בוחרים פעם אחר פעם לערוך קניות מקוונות ולחכות בציפייה לחבילה שנרכשה, אך השאלה היא האם רכישה אינטרנטית אכן כה משתלמת? ולא רק אובססיה שהשתלטה עלינו, ממש כפי שהתרגלנו להיות צמודים להודעות קבוצתיות ולגלישה בפייסבוק. שנעבור לתשובה הקצרה? כן! חד משמעית יותר זול לרכוש דרך האינטרנט, אך על מנת שתבינו עד כמה, נעבור לבחון את הסיבות השונות:

זמן שווה הרבה

אם ניקח לדוגמה את אחד מאתרי הקניות היותר פופולאריים בארץ, את אתר איביי בעברית, נמצא שהוא מושך אליו אינספור לקוחות מדי יום, פשוט כיוון שהוא מאפשר לרכוש מחו"ל בתנאים נוחים, ופה תנאים נוחים משחקים תפקיד חשוב, הם מאפשרים לחוש ביטחון ובו זמנית לקצר את זמן הרכישה, כי בתוך כמה דקות מוצאים מגוון חלופות, דגמים וטווח מחירים. מכאן שאותה רכישה מהירה מאפשרת לנצל את הזמן עבור משאבים מניבים וחשובים אחרים, כגון עבודה, זמן איכות עם המשפחה, טיפול בצרכי הבית וכדומה.

 

השוואה יעילה

הרבה פעמים אנשים רואים מוצר רצוי בחנות ולא יודעים אם מדובר במחיר הגיוני, אך כיוון שהם כבר בחנות הם רוכשים, פשוט כי ממהרים לסגור את הפינה. עם זאת, כאשר רוכשים דרך הרשת, תוך שנייה עורכים השוואת מחירים מושכלת, ותוך שנייה עוברים לאופציה הזהה אך היותר זולה, כך שללא ספק מדובר בחיסכון משמעותי.

 

רכישה ממוקדת

מכירים שיוצאים לקניון לרכוש חולצה ותוך כדי עוצרים לקנות גלידה, צמיד לילדה שהצטרפה, משלמים על חנייה ולבסוף גם נכנסים לחנות הספרים שמצהירה על מבצעים ולחנות הנעליים שמציגה קולקציה חדשה? ובכן כאשר בוחרים ברשת המקוונת מראש חוסכים הוצאה על חנייה, דלק ואוכל ואף שלל הוצאות נוספות נחסכות, כך שכבר נקודת הפתיחה יותר זולה.

האם משתלם יותר לקנות ברשת?

החזר כספי מלא!

מצד אחד רכישה מקוונת לא ניתן להחזיק ולמדוד, אך מצד שני כן ניתן להחזיר ולקבל החזר כספי מלא, כאשר פה מצוי יתרון מובהק אל מול מערכת הקניות הפיזית. במה מדובר? ובכן ההחזר שמקבלים בחנות הפיזית לא תמיד יהיה מלא (הרבה פעמים יקזזו כ5% עבור רכישה באשראי) ואם הרכישה נעשתה בזמן סייל, הרי שמתאפשר לקבל בתמורה רק פתק החלפה. לעומת זאת, רכישה מקוונת מציעה החזר כספי מלא, ולעומת היומיים שמציעה החנות הפיזית, הרי שבמקרה זה מקבלים החזר כספי גם כעבור 60 ימים.

 

קופונים

הרשת הדיגיטלית יודעת כיצד "לדוג" אותנו הלקוחות, ולצד העובדה שלעיתים באנרים קופצים עשויים להעיק, הם גם עשויים להיות מאוד יעילים, ולו כי פתאום שולחים למייל קופון עבור רכישה שהיא אכן רצויה. אי לכך כל שנותר לעשות זה רק למנף זאת – להשיג הנחה על גבי מחיר שמראש נחשב זול.

 

רשימה שמחכה

עוד יתרון חשוב טמון בעובדה שהרבה אתרים מציעים "וויש ליסט" – מציעים לשמור פריטים שכרגע לא באמת רצויים (או שיחסית יקרים) ברשימה ייעודית, כך שתיכנס המשכורת או כשיגיע אירוע מיוחד, יתאפשר להוציאם ממצב של הקפאה ולרכוש, כאשר אופציה זו אידאלית פעמיים: גם מרגיעה את הצורך לרכוש כאן ועכשיו וגם מאפשרת לחכות שיחולו מבצעים על הפריטים הרצויים.

 

זהירות התמכרות!

לצד שלל היתרונות, חשוב לציין שהרכישה הכה רווחית, מהנה ונוחה גם עשויה להתגלות כיקרה, וזאת כי אם רק מתמכרים, בקלות רוכשים מגוון פריטים שאינם באמת רצויים, ולו כי המחיר נתפש כשולי. אי לכך יש לעמוד על המשמר – להיזהר לא להפוך יתרון לחסרון. רכישה נעימה!