משחקי מחשב ואפליקציות

משחקי המחשב וגיימינג הם מהתחומים המתפתחים והמבוקשים בארץ ובעולם, והם מציעים עולם תוכן בהיקף אדיר לכל שחקן מתחיל או מנוסה. משחקי המחשב עברו שינויים אדירים בשנים האחרונות, ומציעים חוויית משחק מיוחדת במינה לצד עומק, אמצעים טכנולוגיים מתקדמים להעצמת החוויה כמו קסדת מציאות מדומה וקונטרולרים שמאפשרים לחוש תחושות של ממש בתוך המשחק. גיימרים ב-2021 יכולים בהחלט להנות מעולם מגוון וייחודי, שבו משחקי המחשב הם עולם ומלואו וכל אחד יכול למצוא את המשחק המתאים לו.

מאחורי משחקי המחשב עומדות חברות גיימינג שמשקיעות שנים בפיתוח של כל משחק, וחשוב להכיר גם את תהליך הפיתוח של משחקי המחשב שעומד מאחורי היצירות המורכבות האלו.

קונספט / תכנון ראשוני

ראשית, דרוש רעיון טוב למשחק. שלב התכנון הראשוני חשוב ביותר וכדאי להקדיש לו די זמן, מאחר שנובעת ממנו פעילות רבה מאוד בהמשך. כך גם לגבי משאבים שכנראה תרצו להוציא בצורה מחושבת למדי, בעיקר משאבי זמן וכסף. זה הזמן להחליט איזה סוג משחק זה יהיה (אסטרטגיה, תפקידים, ספורט, סימולציה, פעולה ועוד)? האם המשחק יהיה דו ממדי? תלת ממדי? כמה משתתפים יהיו בו במקביל?

תכנון רחב וסקיצות

לאחר קבלת החלטות עקרוניות ראשוניות כאלה, ניתן לצאת לדרך עם כניסה לפרטי פרטים של התכנון. כעת תגדירו את יקום המשחק וחוקיו, עם פירוט יסודי של הכול – מטרת השחקן, חוקי פעולה במשחק, ניקוד, רמות שונות, דמויות, וכדומה. סקיצות גראפיות יעזרו לכם להמחיש את הדברים, כולל מה שאמור להיות במסכים השונים במשחק.

בחירת סביבות פיתוח

למה להמציא את הגלגל מחדש, אם אפשר להשתמש בגלגל קיים? כך גם בפיתוח תוכנה – משתמשים המון ברכיבים מוכנים מראש, עבור דברים נפוצים. ויש בפיתוח תוכנה דברים רבים למדי שהם נפוצים. כך גם במשחקי מחשב ובפיתוחם. לכן, נקודת התחלה טובה לפיתוח המעשי, היא שימוש בסביבת פיתוח ייעודית עבור משחקי מחשב. למשל Unreal Engine או Unity.

הפיתוח עצמו

תהליכי פיתוח משחק בפועל, לאחר התכנון הראשוני, אינם שונים עקרונית מתהליכי פיתוח תוכנה בכלל. חשוב לציין, שמשחקי מחשב מתקדמים, הם סוג פרויקט מורכב למדי מבחינה זו. לפיתוח יש מתודולוגיות שונות וידועות ואתם תצטרכו לבחור בגישת הפיתוח שמתאימה לכם.

היבטים מיוחדים

כחלק מהפיתוח, תצטרכו לתת מענה לעוד היבטים מיוחדים, בהם גרפיקה וחוויית משתמש, דרישות טכניות לשם שימוש במשחק ואף היבטי אבטחה שונים.

בדיקות ושיפור

בדיקות ישולבו בכל אבני הדרך השונות לאורך הפיתוח. גם בשלב האחרון שבו המשחק ממש מוכן כולו, לפידבק של שחקנים שונים יש ערך רב. כך שלצד הפיתוח, ישנו גם תהליך מתמשך של בדיקות, איסוף פידבק ומידע על באגים, שיפור מתמיד, בדיקות לאחר השיפור וכן הלאה.

שיקולים מסחריים

התכנון צריך להיות תואם למטרותיכם ואם הן מסחריות, השיקולים ישתנו בהתאם. מעבר כך, חשוב לציין שאם מתכוונים להרוויח מהמשחק, נכנסים לתמונה שיקולים מסחריים רבים. אלה ישפיעו במידה רבה, על הפעילויות שעושים בכל השלבים שציינו. לדוגמה: תצטרכו בשלב התכנון להחליט מה מודל הרווח מהמשחק ולשם הפיתוח עצמו סביר שתשכרו מומחים מתחומים שונים.