מהספר של ביבי ועד כוחו של הרגל: 5 ספרים מעוררי השראה ליזמים!

לחשוב אחרת, לחדש, להמציא – אלה הם דברים שיזמים עסוקים בהם לא מעט. בהחלט נושאים מאתגרים. אז מהיכן מקבלים השראה לכך? יש ספרים אשר עשויים לסייע בכך ולקדם שינוי מחשבתי מסייע. אך האם אלה חייבים להיות ספרים על יזמות או על הייטק? לא בהכרח! אז צאו לרגע מההרגל ועברו על הדוגמאות הבאות, מהספר החדש של ביבי ועד "כוחו של הרגל”.

 

ביוגרפיות מעניינות – לא רק יזמות והייטק

מחפשי השראה למיניהם ויזמים באשר הם, פונים לעתים קרובות לביוגרפיות ואוטוביוגרפית. שם ניתן לקרוא על אישים בולטים ומעניינים עם מידע שלא תמצאו במקורות אחרים. במקרה של ביוגרפיות, יש שם גם את הערך המוסף הייחודי של  הבאת הדברים היישר מהמקור, עם נקודת מבטם האישית המיוחדת. למשל, תוכלו לרכוש באתר הזה את הספר החדש של ביבי, אשר נקרא “ביבי סיפור חיי”. זו היא אוטוביוגרפיה של בנימין נתניהו, שבה הוא משתף את הקוראים בסיפור חייו המרתק. סיפור זה שזור כמובן באופנים מעניינים בתולדות מדינת ישראל. נתניהו מציג עצמו כ"לוחם, מפקד ומדינאי". לא יזם. אך האם מדינת ישראל והקמתה אינם פרויקט יזמות מוצלח להפתיע ושובר מסגרות? כך שבהחלט יש מה ללמוד מכל מי שנטל חלק חשוב בהקמת המדינה, ייצובה כנגד אתגרים ואויבים רבים מספור וכמובן, שגשוגה המרשים לאורך השנים.

 

להבין ולמנף, את כוחו של הרגל

בכדי לחשוב באופן רענן, יש לצאת מאזור הנוחות של החשיבה השגרתית. במילים אחרות – לחרוג מההרגלים שסיגלנו לעצמנו מבחינה מחשבתית. "כוחו של הרגל" הוא רב מכר שכתב העיתונאי הבולט וזוכה פרס פוליצר צ'ארלס דוהיג. הספר מציג בין השאר מחקרים שונים בנושא הרגלים שיש לאנשים וכיצד הם משפיעים על אופן  פעילותם. כמובן, היבט חשוב שבו הספר נוגע, הוא באפשרות לשנות הרגלים ובכך, לקצור את הפירות שגלומים באופן חשיבה רענן ושונה.

 

השראה מהטובים ביותר – אילון מאסק

Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future הוא ספר על יזם מהבולטים בעולם אם לא הבולט ביותר – אילון מאסק. מאסק חידש והפתיע במגוון תחומים, כגון רכב (טסלה), חלל (SpaceX), בינה מלאכותית (OpenAI) ועוד. הוא הצליח לא רק להתקדם דרך שרשרת יוזמות מגוונות מאוד ומעניינות, אלא גם להצליח מסחרית באופן מרשים. כך שאם יש מישהו שאתם כנראה יכולים ללמוד ממנו משהו (או כמה דברים) – זה הוא!

 

לפתוח לעצמכם דלת לעתיד

לפני שמתרשמים משמות נוצצים מהעולם, כדאי לזכור שכגם אן בישראל יש לא מעט יזמים מרשימים, שניתן ללמוד מהם הרבה. אז עם כל הכבוד לאילון מאסק, אולי כדאי שתקראו גם את “100 דלתות מבוא ליזמות" – ספר שכתב דב מורן. מורן הוא דמות וותיקה ובולטת מאוד, בהיסטוריה היזמית של מדינת ישראל. הוא יזם ומשקיע הון סיכון, אשר המציא את הדיסק און קי וייסד את קרן הון הסיכון גרוב ונצ'רס. אחת היוזמות שלו – הטלפון הסלולארי המודולרי מודו, אמנם לא הצליחה מסחרית, אך היא בהחלט הייתה פורצת דרך. עד כדי כך, שחברת גוגל רכשה את הפטנטים שלה.

 

חשוב והתעשר

בתור דוגמה אחרונה, אנו מביאים דווקא ספר ישן למדי, אך קלאסי – רב המכר “חשוב והתעשר" של נפוליאון היל. Think and Grow Rich עוסק בעקרונות להצלחה. אלה מעין כללי יסוד, שעשויים להיות שימושיים גם ליזמים באשר הם.

 

לסיכום

בעזרת בחירה חכמה של ספרים מעוררי השראה, תוכלו לקדם את יכולותיכם כיזמים וללמוד מניסיונם רב הערך של מי שפרצו דרך לפניכם.