אילו חברות וארגונים צריכים מערכת ERP?

מערכת ERP היא הפתרון לניהול משאבים בארגונים או בחברות, וכמעט כל עסק כיום משתמש במערכת ERP מסוג זה או אחר. יש הרבה סוגי עסקים שצריכים מערכת ERP, ובפרט מערכת שמותאמת לתהליכים העסקיים שלהם ולצרכים הייעודיים שלהם. מיהם העסקים שצריכים מערכת שכזו? ואיזו מערכת מתאימה לתהליכים העסקיים של העסקים האלה?

על ERP

כידוע, מערכות ERP מספקות דרך יעילה לניהול משאבים בארגונים וחברות. היא עושה זאת בין השאר, במתן מודולים גנריים לניהול, דוגמת מודולי ניהול פיננסי, מכירות ושירות, ניהול לוגיסטי וניהול קשרי לקוחות. בסך הכול, זו אמורה להיות מערכת מתקדמת שיש בה כל מה שארגון צריך לשם התפקוד השוטף. יש תוכנות שמאפשרות התאמה למגזרים מסוימים בתחום, שלהם תהליכים עסקיים הייחודיים להם. אלה כמה דוגמאות לסוגי הארגונים שצריכים מערכת ERP, ובפרט כזו שמותאמת במיוחד עבורם.

מרכזים רפואיים

עבור מרכזים רפואיים, מערכת ERP מסייעת בכך שהיא מותאמת לניהול התהליכים הספציפיים בתחום. ישנו ההיבט הבסיסי של ניהול מסודר של הטיפול בחולים. זאת, כולל מענה לנושא תיאום תורים וכן ניהול ההסעדה, כולל התחשבות בהנחיות תזונה מיוחדות עבור כל מטופל. מרכזים רפואיים זקוקים גם לניהול בתי מרקחת פנימיים וזה הוא עוד היבט מיוחד בפעילותם. נושא מאוד ייחודי אשר חייבים לטפל בו בקפידה, הוא ניהול חדרי ניתוח, וגם לכך מערכת ERP צריכה לתת מענה ולדרישות מיוחדות נוספות.

אילו חברות וארגונים צריכים מערכת ERP?

עסקים שלוקחים או מספקים הלוואות

ארגונים רבים לוקחים הלוואות ויש שגם עוסקים במתן הלוואות. במסגרת התאמות המגזרים של מערכת ERP טובה, ניתן לקבל לכך מענה יעיל, אשר מנהל הלוואות אלה ועוקב ביסודיות אחר הטיפול בהן. זאת, כולל ניהול של פרטי החישובים – ריביות, עמלות, הצמדה מסוגים שונים וכדומה. המערכת מטפלת בצורה מסודרת בהסכמים לגבי הלוואות וגם מסייעת לטפל במקרים של חריגה מההסכם. כאשר הלוואה לא מוחזרת בזמן, מדובר על קנסות או ריביות ואפילו צעדים משפטיים. לכל זאת, המערכת מציעה מנגנוני ניהול מסייעים. היא מנהלת תהליכי גביית הלוואות או החזר הלוואות, פריסות לתשלומים שהן חלק מההלוואות ומגוון היבטים נוספים מסוג זה.

יבואני רכב

תהליכי יבוא רכב הם תהליכים מיוחדים עם דרישות משלהם. מערכת מותאמת מציעה ליבואני רכב גם ניהול דגמים ומחירונים וניהול מתוחכם של פעילות המכירות. היבט השירות ללקוחות מקבל מענה יסודי, עד לרמת ניהול מרכזי שירות וניהול בזמן אמת של המחסן שלהם והמלאי שבו. היכולות הנוספות עבור יבואני רכב רבות ועל קצה המזלג, נזכיר ניהול לוגיסטיקה ושרשרת אספקה, ניהול קשרי לקוחות, ניהול ארכיון וגם ניהול פיננסי מתקדם.

נכסים ונדל"ן מניב

מערכת מותאמת מספקת בתחום זה מענה שכולל כמה וכמה תכונות מעניינות ושימושיות: ליווי יזמות בתחום הנדל"ן, שהיא כידוע דבר מורכב מאוד, זמינה עם מעקב וניהול אחר התהליך כולו, באופן יסודי. ניהול פרויקטים מתבטא בניהול ישיבות והחלטות, חוזים, ועדות ואישורים, אבני דרך ועוד. המערכת מאפשרת גם ניהול מכרזים וניהול הצעות מחיר מול גורמים דוגמת קבלנים, מתכננים וספקי שירות. ניהול ערבויות קבלנים מטפל בין השאר בקישור ערבות לחוזה וניהול תשלום חשבונות לפי תנאי ערבות. ניתוח בקרה תקציבית, כולל תקצוב פרויקטים, ניהול סעיפי תקציב לפי סוגי עבודה וניהול מסודר של חריגות מהתקציב.

לסיכום

ERP היא מערכת שנחוצה לכל ארגון או חברה. במקרה של מערכת מותאמת מגזרים, מדובר באפשרות שנותנת פתרון מיוחד לעסקים מסוימים, ובמגזרים שבהם היא מתמחה היא יכולה להעניק פתרון ייעודי שינהל באופן יעיל את כל התהליכים העסקיים באותו ארגון. אין ספק כי מדובר במערכת משוכללת וחכמה, שמספקת אפשרויות מתקדמות לכל עסק שיבחר בה.